Інтегральна обкладинка або голландська палітурка: що це і де застосовується?

Книги бувають в м'якій і твердій палітурці, але мало хто знає, що існує також інтегральна обкладинка. Такі обкладинки не просто існують, а активно завойовують частку ринку. У західних країнах їх питома вага досягає 15% від загальної кількості книжкової продукції, що трохи менше частки видань в твердій палітурці.

Інтегральна обкладинка або голландська палітурка - компромісне рішення між м'якою і твердою палітуркою. Вона міцна і красива, як тверда, але при цьому легка і недорога, як м'яка. Будова палітурки проста: лист картону з загнутими краями. При її виготовленні використовується ламінований картон щільністю 200-500 гр / м ².

Такий розбіг по щільності матеріалу дозволяє створювати обкладинки різної твердості. Візуально вони практично такі ж, як звичні нам тверді.

Інтегральна обкладинка

 

ІНТЕГРАЛЬНА ОБКЛАДИНКА. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Раніше випуск книг у твердій палітурці був технологічно складним і трудомістким. Було потрібно дороге масивне обладнання, кваліфікований персонал. Далеко не всі друкарні могли собі це дозволити. Попит на видання в твердій обкладинці поступово падав - вони були громіздкими, незручними у використанні і транспортуванні. Це призвело до уповільнення темпів розвитку книжкової справи.

Разом з тим читачі не були готові переходити на делікатні, непримітні видання в м'якій обкладинці. У цей момент поліграфісти звернулися до технології виготовлення інтегральної палітурки. На той момент вона вже була відома, проте не користувалася популярністю аж до 80-х років минулого століття.

Винаходом інтегральної обкладинки світ зобов'язаний пану де Гаю (d'Huy). Президент голландської асоціації виробників книг (звідси друга назва - голландський палітурка) запатентував технологію в 1949 році.

Назву «Інтегральна обкладинка» запропонував Ернст Ріхтер, фахівець в книжковій справі. Він керувався сутністю поняття: integral, що означає «цілісний», «єдиний». У цьому і полягає особливість палітурки - воан, на відміну від м'якої або твердої, складається з однієї деталі.
 

Виготовлення інтегральних обкладинок у Львові

 

ВИРОБНИЧИЙ ПРОЦЕС

Для виготовлення книг з інтегральною палітурною кришкою буде потрібно 1-2 одиниці обладнання і стільки ж операторів. Процес простий, високопродуктивний і повністю автоматизований.

Технологічний ланцюжок представляє собою таку послідовність дій:

 • вирубка заготовок;
 • біговка місць, де будуть згини;
 • склейка кромок;
 • фальцювання.

Для виконання цих операцій потрібен штанцевальних апарат (для вирубки) і універсальна біговально-фальцювально-склеююча лінія. Біговку можна зробити на окремій машині - при вирубці заготовки.

Після біговки за допомогою спеціальних аплікаторів на клапани наносять клей. Потім відбувається фальцювання заготовок. На стандартному фальцювально-склеюючому обладнанні кришку проганяють два рази. Перший раз склеюються клапани на одній стороні, другий раз - на іншій.

Існує спосіб прискорити процес. Якщо оснастити лінію перпендикулярним модулем, можна виготовити інтегральний перепліт в один прогін. Це вигідне вкладення коштів, так як агрегат зможе друкувати не тільки кришки, а й інші вироби (коробки, конверти). Таке обладнання виробляє до 10 000 обкладинок за годину.

Виготовлення твердої палітурки включає не менше 7 етапів, частина операцій виконується в ручному або напівавтоматичному режимі. Продуктивність лінії не перевищує 100-500 кришок на годину.

Інтегральна палітурка

 

ПЕРЕВАГИ ІНТЕГРАЛЬНИХ ОБКЛАДИНОК

Інтегральна обкладинка обходиться дешевше твердої. Вона залишається міцною, набуваючи нову властивість - гнучкість. Інші її переваги:

 • жорсткість;
 • презентабельність;
 • невелика вага;
 • простота і швидкість виготовлення;
 • низька собівартість;
 • зручність використання видань за рахунок гнучкості і хорошого розкриття;
 • декоративне різноманіття.

Інтегральна палітурка легко піддається обробці. Можна зробити ламінування прозорою або металізованої плівкою, тиснення фольгою, конгрев, лакування. На поверхню наносять написи і зображення.

У порівнянні з м'якою, інтегральна кришка виглядає презентабельно, тому що вона жорсткіша, міцніша, довговічніша.

При виготовленні інтегрального палітурки вдається заощадити за рахунок таких особливостей процесу:

 1. Скорочення трудовитрат - достатньо двох осіб.
 2. Мінімізація витрат матеріалів - їх менше, ніж при виготовленні твердої палітурки (наприклад, в основі корінця немає клею, картону).
 3. Використання обладнання з високою продуктивністю - процес автоматизований, ККД перевищує аналогічний показник при створенні твердої обкладинки в десятки разів.

Інтегральна (голландська) обкладинка

СФЕРА ВИКОРИСТАННЯ

Книги з голландською обкладинкою замовляють, коли в пріоритеті терміни і вартість виготовлення. При цьому не доводиться жертвувати якістю і презентабельністю виробу.

Найбільш затребуваний напрямок використання такого палітурки - сфера освіти. Це пояснюється вагою готового виробу. Книги з інтегральними обкладинками значно легші видань у твердій палітурці, так як для них використовується лише лист картону.

Технологія виготовлення голландської палітурки забезпечує зниження ваги готової продукції в середньому на 15-20%. Така палітурка зручна для наукової, дитячої літератури, методичних посібників, туристичних довідників, щоденників, блокнотів.

 

ІНТЕГРАЛЬНА ОБКЛАДИНКА. ПІДСУМКИ

 • Інтегральна обкладинка - альтернатива твердої і м'якої, вона має переваги кожної, але при цьому позбавлена ​​їх недоліків.
 • Практика друку книг в голландській палітурці відносно нова для України, в той час як за кордоном вона активно використовується з кінця минулого століття.
 • За рахунок простоти конструкції і виробничого процесу вироби мають низьку собівартість.
 • Книги в голландській обкладинці легкі, довговічні.
 • За короткий час можна віддрукувати великий тираж друкованої продукції в інтегральній палітурці.
 • Технологія затребувана при друку підручників, наукової літератури, методичних, довідкових матеріалів.

  Мережа копіювальних центрів КопіБум здійснює виготовлення переплету різними способами: тверда палітурка, брошурування на пластикову та металеву пружину. Також надаємо копіювальні послуги, ч/б і кольоровий друк, широкоформатний друкдрук фотографій, цифровий оперативний друк поліграфії тощо.